Wszystko o schorzeniu, jakim jest dna moczanowa

Dna moczanowa to schorzenie, które dotyka mnóstwo ludzi i jest niesamowicie trudna, dlatego że prowadzi do ostrego bólu w stawach. Warto być świadomym tego, że występuje ona w dwóch odmianach - formie pierwotnej, dziedziczonej, a także w formie nabytej. Choroba ta często występuje u osób, które chorowały na białaczkę, były leczone promieniowaniem, chorowały na choroby nerek. Przyczyn powstania choroby jest o wiele więcej, warto dodać, że dna moczanowa może wystąpić u osób, które nieprawidłowo się odchudzały bądź też nazbyt objadały.

Pacjenci zagrożeni zachorowaniem

Czynniki chorobowe które związane są z dną to tymczasem nie wszystko. Wskazać można bowiem także sporo innych czynników, które mogą spowodować zachorowanie na dnę mocznową. Wlicza się do nich w głównej mierze złą dietę, jeżeli ta jest obfita w mięso, podroby mięsne czy owoce morza, może spowodować powstanie w organizmie sporej ilości kwasu moczowego. Również alkohol i piwo w nadmiarowych ilościach mogą działać negatywnie na organizm powiększając tym samym produkcję kwasu. Niektóre źródła podają, że wino nie podnosi możliwości wystąpienia choroby. Na dnę moczanową mogą zachorować również osoby, które przyjmują leki bogate w kwas acetylosalicylowy, jak i leki moczopędne. Dna moczanowa to choroba, która zdecydowanie częściej dotyka panów niż pań. W przypadku kobiet zaczyna atakować zazwyczaj dopiero po menopauzie, wcześniej kobiece hormony bardzo dobrze ochraniają organizm. Mężczyźni są wobec tego kilkukrotnie bardziej obarczeni ryzykiem pojawienia się tej choroby, przede wszystkim również dlatego, że to głównie oni znacznie częściej stosują zbyt dużą ilość napojów alkoholowych i stosują niezdrową, bogatą w mięso dietę. Warto także dodać, że choroba dotyka na ogół osoby po 30 roku życia.

Dna moczanowa to choroba spowodowana nadmiarowym odkładaniem się kwasu moczowego w tkankach. Najczęściej kwas moczanowy odkłada się w obrębie stawów, co niestety wiąże się bólem w okolicy stawów i ich obrzękiem. Tylko i wyłącznie szybkie wdrożenie specjalistycznego leczenia oraz okresowe wizyty u reumatologa mogą pomóc osobie chorej i oczywiście zatrzymać postęp choroby. Nieleczona dna moczanowa doprowadza do zajęcia wielu innych narządów i do kolosalnego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Warto być świadomym tego także, że choroba rozwija się bez objawów, stąd też regularne wykonywanie najważniejszych badań diagnostycznych jest tak bardzo ważne. Nawet jeżeli lekarz nie widzi konieczności wykonania odpowiednich badań, należy samemu poprosić o skierowanie. Bardzo często niezbędne jest również wykonanie badań, za które trzeba niestety zapłacić prywatnie.

 

Dodaj komentarz