W jaki sposób dbać o swoje ciało, by ustrzec się choroby nowotworowej skóry?

Posiadanie rozmaitego rodzaju znamion na skórze ciała nie jest niczym nadzwyczajnym. Znaczna większość z nas ma pieprzyki lub inne znamiona na skórze swojego ciała. Zwykle nie zwracamy na nie zbytniej uwagi, ponieważ nie wydaje nam się, żeby te znajdujące się od zawsze na naszym ciele zmiany miały jakiekolwiek znaczenie. Warto niemniej jednak zdać sobie sprawę z tego, iż o znamiona trzeba odpowiednio dbać, dzięki temu nie przekształcą się one w znamiona nowotworowe, inaczej mówiąc w raka skóry. Co trzeba wiedzieć w związku z tym o profilaktyce tego rodzaju znamion?

W sposób regularny wykonuj badania

Regularna kontrola znamion ma spore znaczenie. Samodzielne oglądanie własnej skóry może niestety nie starczyć, choć rzecz jasna należy obserwować znamiona stale - porównywać czy zmienia się ich postać, odcień itd. Na dokładną kontrolę, przykładowo 2 bądź raz w roku trzeba udać się do lekarza specjalisty dermatologa, który z użyciem właściwego przyrządu sprawdzi znamiona. Dermatoskop, bo to o tym urządzeniu mowa, pozwala obejrzeć zmiany w sporym powiększeniu, właśnie dlatego możliwe jest ich niezwykle precyzyjne zbadanie i zweryfikowanie czy niezbędne będzie usuwanie znamion. Istotne jest dodatkowo to, że dermatoskop to po prostu urządzenie z pamięcią, każde badanie jest zapisane w pamięci urządzenia, a w efekcie lekarz na każdej wizycie może porównać wyniki badań i tym samym stwierdzić, czy zmiana faktycznie uległa powiększeniu lub zmieniła kolor.

Zlikwidowanie znamienia
Dużo pacjentów jest kierowanych do wycięcia znamienia ze skóry. Zwykle usuwanie znamion jest wykonywane, gdy konkretna zmiana jest wystawiona na warunki drażniące, bądź też może być podejrzewana o zezłośliwienie. Jeżeli istnieje przypuszczenie wystąpienia nowotworowej zmiany, lekarz poleca jej chirurgiczne wycięcie, a w następnej kolejności histopatologiczne jej zdiagnozowanie, co pozwoli jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie była to zmiana nowotworowa. Bez systematycznych badań nie da się w sposób właściwy dbać o stan swojego zdrowia, warto zatem pomyśleć o wizycie u dermatologa chociaż raz w roku.

Chirurg Białystok

ORTIM
ul. Młynowa 17
15-568 Białystok

Dodaj komentarz